Skończyłeś właśnie studia i masz pomysł na biznes? A może jesteś bezrobotny i nie mogąc znaleźć pracy na etacie rozważasz otwarcie własnej firmy? Przeraża Cię jednak perspektywa załatwiania wszystkich formalności, opłacania składek ZUS, wynajmu biura itd.? Jeśli tak to powinieneś rozważyć możliwość skorzystania z inkubatora przedsiębiorczości.

Obecnie działają na rynku różnego rodzaju inkubatory np. akademickie ale także dla bezrobotnych czy nawet dla tych osób które już prowadzą własną działalność ale muszą przejść na tzw. duży ZUS. Dzięki inkubatorom można prowadzić firmę bez konieczności rejestracji własnej działalności gospodarczej, a zatem bez konieczności opłacania podatków i składek ZUS.

Jak to działa?

Przedsiębiorca prowadzi swoją firmę korzystając z osobowości prawnej inkubatora, a więc wykorzystuje jego dane rejestrowe np. NIP, REGON, KRS. Dzięki temu nie musi rejestrować własnej firmy i nie ponosi kosztów z tym związanych.

Każdy inkubator posiada nieco inny zakres usług jednakże często oferują one doradztwo prawne i podatkowe, infrastrukturę biurową, doradztwo IT, prowadzenie księgowości, doradztwo biznesowe czy szkolenia.

Taka forma jednak nie daje przedsiębiorcy pełnej swobody działania, bowiem wszelkie dokumenty przedsiębiorcy są kontrolowane przez inkubator w celu minimalizacji ryzyka. Środki zarabiane przez przedsiębiorcę powinny wpływać na otwarte dla niego subkonto w ramach konta inkubatora. Przedsiębiorca może nimi swobodnie dysponować.

Za swoją opiekę inkubator pobiera comiesięczną opłatę w wysokości ok kilkuset złotych.